milad110

قراردادن همه سرویس ها روی یک سرور یا تفکیک کردن هر سرویس روی سرورهای مختلف ؟

با سلام و عرض احترام خدمت همه ی دوستان

در ویندوز سرور بهتره که هر سرویسی رو روی سرور جداگانه اجرا کنیم (بااستفاده از مجازی سازی) یا این که همه ی سرویس ها رو روی یک سرور به اجرا در آوریم و شاید مثلا بعضی از سرویس هار و حتما باید در کنار هم روی یک سرور داشته باشیم لطفا دلیلتون رو هم ذکر کنید

پیشاپیش از پاسخ هاتون ممنونم

این سوال 1 پاسخ دارد.
#ایزوله_سازی #مهمترین_مزایای_مجازی_سازی #مزایای_مجازی_سازی #تفکیک_کردن_شبکه #نصب_سرویس_ها_روی_سرورهای_مختلف #ایزوله_کردن_سرورها
لذت یادگیری با توسینسو
به عنوان شخصی که مدت هاست از سایت توسینسو استفاده می کنم باید بگم که واقعاً یکی از بهترین مرجع ها برای ارتقاء دانش شخصی هست. دوره های سایت، راهکارها و مطالب، همگی عالی هستند.
Hamid.Reza

به نظر من DC ، DNS و DHCP که خیلی با هم کار می کنن رو روی یک سرور نصب کنین چون ترافیکشون روی شبکه منتقل نمیشه و سریعتر سرویس دهی می کنن. SQL هم تا جایی که خاطرم هم هست کنار بعضی از رول های ویندوز سرور نصب نمیشه و باید جداگانه نصبش کنین و البته بهتر سرور قوی باشه. exchange هم اگر داشتید یه سرور مجازی براش تهیه کنین عالی میشه.

فرهاد خانلری

پاسخ دوستان دقیق بود فقط یک نکته:

کلاً هر سرویسی که نیاز به انتقال اطلاعات و درگیر شدن سرور رو میطلبه باید رو یه سرور مجزا باشه

ببینید SQL که دوستمون گفتن به علت تقاضاهای زیاد از کلاینت ها مدام باید پردازش اطلاعات داشته باشه برای همین جدا باشه بهتره و سریع تر

یا مثلاً Active Directory فرض کنید سازمان شما 2000 تا پرسنل داره همشون راس ساعت 8 صبح میخوان وارد ویندوزشون بشن خب ماهیت Active اینه که احراز هویت باید بر روی سرور و سرویس اکتیو اعمال شه حالا اگه 2000 تا درخواست همگی سر یه ساعت خاص برن سمت سرور برای احرا هویت چی میشه؟حالا فرض کنید IIS هم کنار این داستان باشه (چی میشه !!!) من صحبت راه کار های جلو گیری از این اتفاق ها رو کاری ندارم فقط میخوام دیدتون رو نسبت به این مسئله باز کنم که باید بدونید این تقاضا ها از سرور هست که باعث میشه سرویس های با پردازش بالا روی سرور های مختلف قرار بگیرن.

خداوند برکتے عظیم به نام "زندگے" به تو بخشیده است . تو چه چیزے به او تقدیم می کنے ؟ هر روز چیــزے هر چند کوچک به او تقدیم کن ، مقداری عشق به مخلوقاتش . . .
  • انتخاب شده به عنوان جواب توسط 1 نفر
milad110

از همه دوستان ممنونم چون که برای راه اندازی یک سرور باید دارای یک طرح و برنامه باشیم پس به نظرم آمد با توجه به نیازهای سازمان وقتی سرویس های مورد استفاده مشخص شد خوب مرحله بعدی دقیقا همین موضوع بود که طرح شد و دوستان جوابهای خوبی دادند

محمد نصیری

همه نظرات دوستان درست هست بنده هم چند نکته رو اضافه می کنم ، اول اینکه در محیط های Enterprise شما معمولا برای هر نرم افزار لایسنس خریداری می کنید ( البته از ایران بگذریم من کلی دارم میگم ) اما در ایران چون برای اینکار پول نمیدیم دلمون هم نمیسوزه و طرح های من درآوردی جالبی ارائه میشه ، در یک سازمان بزرگ معمولا یک لایسنس Enterprise مثلا برای SQL Server خریداری میشه ، این نسخه از SQL Server قابلیت Clustering و Load Balancing و خیلی از موارد دیگه رو داره ، این نرم افزار رو روی چند سرور نصب می کنن ، اطلاعاتشون رو با استفاده از دستگاه های ذخیره سازی SAN ذخیره سازی می کنن که سرعت خوندن و نوشتن بالا باشه و به سرورها هم ماژول های فیبر نوری متصل می کنن که سرعت انتقال اطلاعات خوبی هم داشته باشه ، حالا این شد بستر برای نگهداری تمامی ( باز هم تاکید می کنم تمامی Database های موجود در یک سازمان ) حالا هر نرم افزاری که قرار هست در شبکه از Database استفاده کنه کافیه موقع نصب آدرس این سرور رو بده تا Database اش ایجاد بشه بصورت خودکار و بنابراین کلیه Database های یک سازمان در یک محل تحمیع میشه که عملیات Backup و بروز رسانی و غیره رو به شدت ساده و منظم می کنه.

در کنار این یک تصویر دیگه هم هست که در اکثر سازمان های ایران دیده میشه ، با توجه به اینکه ما لایسنس خریداری نمی کنیم و همه نرم افزارهای دنیا رو بصورت رایگان استفاده می کنیم بنابراین روی هر سروری که سیستم عامل ویندوز نصب میشه شما یک نسخه Enterpsie از SQL server هم نصب می کنید و اینجوری میشه که در یک سازمان 50 تا SQL Server نسخه Enterprise وجود خواهد داشت که پراکندگی دارن و بسیاری دیگر از مشکلات ... به جای اینکه یک SQL Server که توانایی پشتیبانی از N تا Database رو داره یکجا نصب بشه 50 تا SQL خواهید داشت که هر کدوم یک Database دارند ، هر چند چون Local برای نرم افزار محسوب میشن سرعت ممکنه بهتر بشه اما برای اینکار نسخه های دیگه ای استفاده میشه.

در خصوص DNS و DHCP و DC باید بگم اصلا مشکلی نیست این سرویس ها روی یک سرور قرار گرفته باشند هر چند وجود سرور Backup الزامی هست ، من بعضا در محل کارم 3 تا DC دارم ، روی هر سه تا این سرویس ها رو دارم ، اما توجه کنید که واقعا Load کاری زیادی روی این سرویس ها نیست ، چون واقعا عملیات Read Write بالا و Query های زیادی روشون انجام نمیشه ، شما می تونید این سرویس ها رو روی یک سرور قرار بدید اما قطعا برای اطمینان از عملکرد کاری نرم افزارهای مختلف بهتر هست مثلا نرم افزارهای حسابداری ، مالی ، نیروی انسانی ، حضور و غیاب ، اتوماسیون و ... رو بصورت جداگانه نصب کنید که اگر سرورش به مشکل خورد فقط و فقط همون سرویس دچار مشکل بشه و سرویس های دیگه مشکلی نداشته باشند. امیدوارم تونسته باشم مطلب رو برسونم.

توسینسو آینده دنیا رو میسازه ... اگر تو هم بهش پیوند بخوری ... شروع کن یاد بده هر چیزی که بلدی رو ... دنیا همینجور تغییر می کنه
پاسخ شما
برای ارسال پاسخ خود وارد شوید.
از سرتاسر توسینسو
تنظیمات حریم خصوصی
تائید صرفنظر

تو می تونی بهترین نتیجه رو تضمینی با بهترین های ایران بدست بیاری ، پس مقایسه کن و بعد خرید کن : فقط توی جشنواره تابستانه می تونی امروز ارزونتر از فردا خرید کنی ....