درخواست های ارتباط
جستجو تنظیمات
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم تنظیمات
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من

Backup و Restore تنظیمات Esxi

2 نظرات
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشه که بخواید ازتنظیمات Esxi هاست مجازیتون بکاپ بگیرید قبل از اینکه تنظیمات اون رو تغییر بدید. توی این نکته میخوایم نحوه پشتیبان گیری و بازگردانی اون رو توضیح بدیم. از دو طریق می تونید این کار رو انجام بدید: از طریق Power CLI خود VMware و SSH که هر دو رو توی این آموزش میارم. فرض می کنیم که IP هاست ما 10.10.10.10 هست.

اتصال از طریق Power CLI


برای بکاپ گیری از دستور زیر استفاده می کنیم:
Get-VMHostFirmware -VMHost 10.10.10.10 -BackupConfiguration -DestinationPath C:\Downloads
  • نکته: دقت کنید که حتما قبل از بکاپ گرفتن همه ماشین ها خاموش باشند، در غیر این صورت پیغام خطا برای شما نمایش داده میشه و به شما اجازه بکاپ گرفتن داده نمیشه. ، برای بازگردانی بکاپ هم اول باید هاست رو به حالت Maintenance ببرید و بعد اقدام به بازگردانی کنید.
  • Set-VMHost -VMHost 10.10.10.10 -State 'Maintenance'
    
دستور مربوط به بازگردانی هم به شکل زیر اجرا میشه.
Set-VMHostFirmware -VMHost 10.10.10.10 -Restore -SourcePath c:\bundleToRestore.tgz -HostUser root -HostPassword exampleRootPassword

اتصال از طریق Esxi Command Line


SSH رو روی هاست فعال کنید. (Configuration -> Security Profile) با ابزارهایی مثل Putty به هاست متصل بشید و مطمئن بشید که همه ماشین های هاست خاموش باشند.برای پشتیبان گیری از دستور زیر استفاده کنید.
vim-cmd hostsvc/firmware/sync_config
vim-cmd hostsvc/firmware/backup_config
در این مرحله مسیری به شما نمایش داده میضشه که از طریق اون می تونید فایل رو دانلود و در محل دلخواه ذخیره کنید.دقت کنید که نام فایل رو به ConfigBundle.tgz تغییر بدید تا وقتی که تصمیم دارید بکاپ رو بازگردانی کنید به مشکل بر نخورید. برای بازگردانی بکاپ باید فایل رو توی مسیر /tmp که توی هاست 10.10.10.10 وجود داره از طریق برنامه ای مثل WinSCP آپلود کنید.بعد از آپلود کردن باید هاست رو با دستور زیر به حالت Maintenance ببرید.
vim-cmd hostsvc/maintenance_mode_enter
و با دستور زیر بکاپ روی هاست بازگردانی میشه.
vim-cmd hostsvc/firmware/restore_config /tmp/configBundle.tgz
یادمون باشه که بعد از بازگردانی هاست Restart میشه. موفق باشید
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

arrow