درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
دوره های مرتبط
دوره های توسینسو
دوره آموزشی جامع مجازی سازی با VMware Workstation
مدرس: محمد نصیری
این دوره را در 6 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی مقدماتی مجازی سازی با KVM در لینوکس
مدرس: مجتبی اسمائی
این دوره را در 13 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی طراحی و پیاده سازی VDI با VMware Horizon
مدرس: بهروز سیروس زاد
این دوره را در 12 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی Backup گیری حرفه ای با vSphere Data Protection
مدرس: سینا رضایی
این دوره را در 12 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی مجازی سازی دسکتاپ با Citrix Xen Desktop
مدرس: بهروز سیروس زاد
این دوره را در 14 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی بین المللی مجازی سازی حرفه ای مرکز داده VCP-DCV به زبان طنز
مدرس: محمد نصیری
این دوره را در 49 قسط خریداری کنید
دوره فوق تخصصی مجازی سازی VCAP
مدرس: بهروز سیروس زاد
این دوره را در 27 قسط خریداری کنید
گام به گام مجازی سازی با Docker و Container ها در لینوکس
مدرس: مجتبی اسمائی
این دوره را در 12 قسط خریداری کنید
دوره آموزشی فوق تخصصی مجازی سازی شبکه با VMware NSX
مدرس: بهروز سیروس زاد
این دوره را در 10 قسط خریداری کنید
دوره تخصصی مانیتورینگ ، بکاپ و ریکاوری از VMware با Veeam Availability Suite
مدرس: بهروز سیروس زاد
این دوره را در 13 قسط خریداری کنید

مروری بر منوی مدیریتی ESXi Hypervisor

3 نظرات
76 بازدیدها

در مقاله نصب و پیاده سازی ESXi Hypervisor ، به معرفی انواع Hypervisor ها و همچنین آموزش نصب ESXi Hypervisor 5.1 پرداختیم که البته این آموزش در ورژن های بالاتر ESXi نیز قابل استفاده می باشد . حال بعد از نصب ESXi ، در این آموزش به معرفی منوی مدیریتی این سیستم عامل مجازی سازی خواهیم پرداخت .

آموزش منوی مدیریتی ESXi


بعد از نصب ESXi ، با صفحه ی زیر روبرو خواهید شد :

Image


در این قسمت ، شما تنها می توانید تنظیمات ابتدایی و ساده ای برای ESXi تعریف کنید . به عبارتی DCUI یه جور حکم BIOS کامپیوتر رو دارد. با فشردن کلید F2 ، شما می توانید وارد منوی مدیریتی ESXi شوید . بعد از فشردن کلید F2 ، یوزر و پسورد مدیریتی جهت ورود به تنظیمات ESXi از شما پرسیده می شود و در صورتی که در هنگام نصب شما برای ESXi تان ، یوزر و پسوردی تعریف کرده باشید ، باید در این قسمت وارد کنید . معمولا به صورت پیش فرض ، Username آن در صورت عدم تغییر Root و پسورد آن blank ( بدون پسورد ) می باشد . پسوردی که ادمین ها معمولا برای ESXi ست می کنند 12345678 می باشد ( مانند پسورد معمول بین مایکروسافتی های که P@ssw0rd می باشد ) .طول پسورد انتخابی باید بیشتر از 8 کاراکتر باشد .با وارد کردن یوزر و پسورد شما از طریق DCUI وارد تنظیمات ESXi می توانید شوید .

Image

Image


در اولین گزینه شما می توانید فرآیند ریست کردن پسورد در ESXi را انجام دهید . بدین صورت که پسورد قدیمی رو وارد و سپس پسورد جدید را دو مرتبه وارد کنید.

Image


با استفاده از گزینه Configure Management Network شما می توانید برای ESXi خود در شبکه IP ، DNS ، DHCP ، Gateway و .... تعریف کنید . با انتخاب این گزینه وارد صفحه زیر می شوید:

Image


در قسمت Network Adapters ، شما می توانید کارت شبکه هایی که قرار است در هاست مورد نظرتان یا همان ESXi تان استفاده کنید را انتخاب می کنید . در اینجا با استفاده از کلید های Space و Enter می توانید عملیات انتخاب را انجام دهید . در شکل زیر از بین 4 عدد کارت شبکه مجازی ، دو عدد آن به هاست کنونی تعلق گرفته است:

Image


در قسمت Vlan ( Optional ) ، می توانید هاست کنونی را در Vlan بخصوصی قرار دهید . انجام این تنظیم همانطور که مشخص است ، اختیاری می باشد .

Image


در قسمت IP Configuration ، شما می توانید IP ، Subnetmask و Default Gateway مورد نظر را مشخص کنید و یا اجازه دهید DHCP Server خود به هاست شما IP دهد .

Image


در قسمت IPV6 Configuration ، در صورتی که از IPV6 در شبکه خود استفاده می کنید، تنظیمات آن را در این قسمت باید وارد کنید .

Image


در قسمت DNS Configuration نیز می توانید تنظیمات مربوط به DNS شبکه خود را اعمال کنید و یا آن تنظیمات را در حالت اتوماتیک قرار دهید :

Image


و در نهایت آخرین گزینه از تنظیمات Configure Management Network ، گزینه Custom DNS Suffix می باشد که می توانید Suffix مربوط به DNS را در اینجا وارد کنید:

Image


خوب حال با استفاده از کلید ESC ، یک مرحله به عقب برگردید . گزینه ی بعدی Restart Management Network می باشد. با این گزینه کارت شبکه هاست شما و تغییرات آن مورد ریستارت قرار می گیرد . همانطور که بدیهی جهت فعالسازی برخی تغییرات و تنظیمات لازم است کارت شبکه ریستارت شود . تغییراتی از جمله فعال شدن DHCP جدیدی در شبکه و یا اعمال تنظیمات مربوط به DNS Server جدید .

Image

Image

Imageبا استفاده از گزینه Test Management Network می توانید برقراری ارتباط هاست با DNS ، Gateway و یا Device های دیگر را به وسیله Ping بررسی کنید .

Image


با انتخاب گزینه Network Restore Option شما به صفحه دیگری منتقل می شوید .

Image

Image


با انتخاب هر کدام از این گزینه ها ، کلیه تنظیماتی که در سوئیچ های مجازی ( Standard vSwitch و Distributed vSwitch ) و کارت شبکه های مجازی هاست اعمال کرده اید ، به حالت پیش فرض باز میگردد . با انتخاب این گزینه کلیه ماشین های مجازی فعال در هاست ، غیر فعال می شوند .

در گزینه Configure Keyboard شما می توانید زبان هاست را انتخاب کنید :

Image


در گزینه ی بعدی که Troubleshooting Mode Option می باشد . در ESXi نیز امکان استفاده از Command-line و دسترسی به آن نیز وجود دارد.این دسترسی از دو طریق امکان پذیر است : شما می توانید اینکار را با استفاده از ESXi Shell و یا از طریق پروتکل SSH و SSH Client هایی مانند PuTTy که از پورت 22 استفاده می کنند نیز انجام دهید . همانطور که دلایل امنیتی حکم می کند ، این دسترسی های به صورت پیش فرض باید غیرفعال باشد . شما جهت فعالسازی این دسترسی ها می توانید از این قسمت استفاده کنید . در قسمت Modify ESXi Shell and SSH timeout شما می توانید timeout مربوط به این دو گزینه را مورد تغییر و ویرایش قرار دهید .
در سالهای اخیر ، به دلیل برخی دلایل ارتباط هاست با شبکه و یا با دیگر Device ها به صورت خود به خود قطع میشد . زمانی که شما نمی توانید در شبکه با هاست موردنظر ارتباط برقرار کنید ، مشکل را با استفاده از این گزینه یعنی Restart Management Agent می توانید برطرف کنید . در بسیاری موارد مشکل Disconnecting هاست با استفاده از این گزینه ، بدون نیاز به ریبوت کردن ESXi برطرف شده است . زمانی که این گزینه را استفاده می کنید باید مدت زمان قابل توجهی را صبر کنید تا هاست و کلیه ماشین های مجازی آن مجددا بالا بیایند.

Image


دو گزینه View System Log و View Support Information همانطور به از اسمشان پیداست ، Log ها و گزاراشات مربوط به هاست را ارائه می دهند .

Image


با استفاده از گزینه Reset System Configuration کلیه تنظیمات هاست به حالت پیش فرض و اولیه خود باز می گردد . پسورد ادمین از بین میرود ( خالی و Blank می شود ) . با اعمال این تنظیم ، هاست شما ریستارت می شود و ماشین های مجازی در صورت امکان به هاست دیگری مهاجرت می کنند .

Image


در این قسمت نگاهی گذرا به منوی داخلی هاست و تنظیمات آن داشتیم . امید به اینکه اطلاعات ناچیز بنده ، خدمت شما عزیزان مفید واقع گردیده باشد .
موفق و سربلند باشید


نویسنده : فاطمه قرباوی
منبع : انجمن تخصصی فناوری اطلاعات ایران
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد .برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید

arrow